Mar 10

Burun, dış ortamla sürekli bir etkileşim içinde olan tek beden organıdır. Soluma oranımız fiziksel ve zihinsel durumumuzdaki değişimlere hızla tepki verir. Mesela kızgınken soluma hızlanır, derin uykudayken yavaşlar ve düzenli hale gelir. Ortalama bir insan organizması dakikada üç ila on beş kez solur (bir nefes alır, bir nefes verir), bu da yirmi dört saatlik bir döngüde bedenimizin 21.000 ila 21.600 kez soluduğu anlamına gelmektedir.

Soluma ritminde artış olduğu zaman kanın ve diğer hayati sıvıların akışında da bir artış olur. Bu artışlar da bedenin daha fazla enerji kullanmasına neden olan nöromotor faaliyetini harekete geçirir.

O zaman organizmanın hücre soluması vasıtasıyla daha fazla oksijeni ve glükozu enerjiye çevirmesi gerekir. Bu talepler büyüme döngüsünde organizmayı etkilemezler, fakat olgunluk döneminde organizma yıpranmaya ve aşınmaya tepki gösterir, onarma mekanizması yavaşlar ve enerji seviyesi düşer. Sonuç artan stres ve gerginliktir. Dakikada on beşten fazla olmayan normal bir soluma oranını koruyarak veya soluma süratini azaltarak enerjiyi koruyabilir, canlılık seviyemizi arttırabilir ve daha uzun yaşayabiliriz.

 

Harish Johari’nin “Nefes, Zihin ve Farkındalık” kitabından alıntıdır.

Share on FriendFeed

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.